Rejestracja telefoniczna: (65) 54 71 266
Punkt szczepień: 669 148 577
Zamawianie recept: 607 334 494
Pielęgniarka środowiskowo-rodzinna
605 542 382
© 2023 created by Jakub May with webwavecms.com
Zasady kierowania do specjalisty
Lekarz POZ kierujący ubezpieczonego do lekarza specjalisty lub do szpitala, zobowiązany jest do wykonania i dołączenia do skierowania wyników niezbędnych badań diagnostycznych, zgodnie z rozpoznanym schorzeniem, aktualną wiedzą i praktyką medyczną, umożliwiających potwierdzenie wstępnego rozpoznania. W przypadku, gdy pacjent objęty leczeniem specjalistycznym wymaga wykonania badań kontrolnych, pozostających w związku z prowadzonym leczeniem, skierowanie na te badania wystawia oraz pokrywa ich koszty świadczeniodawca, udzielający świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Badania diagnostyczne na podstawie wystawionego skierowania są dla ubezpieczonego bezpłatne w laboratorium/pracowni wskazanej przez lekarza. Wyjątek stanowią tu badania kosztochłonne, jak m.in. tomografia, rezonans, gastroskopia, badanie scyntygraficzne, które można wykonać w oparciu o skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w dowolnie wybranej pracowni spośród tych, które podpisały umowę z NFZ. Pełna lista tych świadczeniodawców powinna być dostępna w każdej poradni specjalistycznej.
Ważne: W medycznie uzasadnionych przypadkach lekarz udziela świadczeń w domu pacjenta.
Wizyta u innego specjalisty
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po objęciu pacjenta opieką w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i po postawieniu diagnozy, zobowiązany jest do pisemnego poinformowania lekarza kierującego/POZ, do którego zadeklarowany jest pacjent, o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach (w tym o czasookresie ich stosowania i sposobie dawkowania) oraz o wyznaczonych wizytach kontrolnych, jak również wytycznych dotyczących postępowania w okresie pomiędzy poradami specjalistycznymi. Lekarz specjalista może również kierować pacjenta do innego lekarza specjalisty. W takim przypadku jako badania wstępne przekazywane są wyniki badań wykonane w poradni kierującej oraz inne badania diagnostyczne będące w posiadaniu pacjenta.
Kierowanie do szpitala
W przypadku, gdy pacjent objęty leczeniem specjalistycznym wymaga leczenia szpitalnego, lekarz specjalista dołącza do skierowania wyniki badań diagnostycznych zgodnie z rozpoznanym schorzeniem, aktualną wiedzą i praktyką medyczną, umożliwiające potwierdzenie wstępnego rozpoznania.
Ważne: Skierowanie wystawione do lekarza specjalisty ważne jest w trakcie całego procesu leczenia w ramach danej choroby. Nie ma więc konieczności odnawiania skierowania co roku, chyba że zmianie ulegnie rozpoznanie. Należy również pamiętać, że w przypadku zakończenia leczenia szpitalnego karta informacyjna ze szpitala nie stanowi skierowania do dalszego leczenia specjalistycznego.